Kiedy należy sporządzić remanent? – Remanent u franczyzobiorcy sklepu Żabka
Zgodnie z art. 24 rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego „spisem z natury”:
- na 1 stycznia;
- na koniec każdego roku podatkowego;
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego;
- w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym;
- w razie zmiany wspólnika;
- w razie zmiany proporcji udziałów wspólników;
- w razie likwidacji działalności.
Wysokość zaliczki na podatek dochodowy a remanent w ciągu roku
Podatnicy mają również prawo do przeprowadzania remanentu w trakcie roku podatkowego, np. dla każdego miesiąca z osobna. Takie podejście ma bezpośredni wpływ na generowaną zaliczkę za dany okres. Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym rozpoznają przychód w odniesieniu do pomniejszonych kosztów – zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT u przedsiębiorcy prowadzącego księgi przychodów i rozchodów dochód z działalności gospodarczej stanowi różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu mając w pamięci korektę o wartość remanentu.
Co do zasady, remanent sporządzany na początku roku zapisuje się „in plus” w kosztach i „in minus” w przychodach, a grudniowy remanent „in minus” w kosztach i „in plus” w przychodach. Wyższa wartość remanentu z końca roku w stosunku do wartości spisu z początku roku oznacza wyższy podatek dochodowy. Zakupione na początku roku przykładowo towary zostały zaliczone na poczet kosztów. Jeśli na ostatni dzień roku towary nadal znajdują się „na stanie”, muszą zostać ujęte jako przychody tj. muszą zostać odjęte ze strony kosztowej. Takie podejście ma na celu „realne” obliczenie podatku dochodowego.
Należy również zaznaczyć, że w deklaracji rozliczenia rocznego nie znajduję się miejsce, aby umieścić w nim wartość remanentu – zgodnie z przytoczonymi przepisami, należy odpowiednio dodać lub odjąć wartość remanentu od różnicy między osiągniętym przychodem i poniesionymi kosztami.
Aby nasze biuro mogło złożyć za Ciebie wspomniany PIT przeczytaj nasz artykuł o pełnomocnictwie UPL-1.
Program do kontroli magazynu a spis z natury
Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową zazwyczaj korzystają z programów, w których zbierają i przechowują infiormacje na temat wszystkich towarów. Takie programy dają możliwość gromadzenia danych na temat dostępnego asortymentu, co przekłada się na możliwość wygenerowania stosownego raportu uwzględniającego wszystkie posiadane przez przedsiębiorcę towary. Należy jednak pamiętać, że niezbędnym jest wykonywanie corocznego remanentu bez względu na dostępność danych systemowych.
Towar w różnych placówkach, ich przemieszczenie oraz remanent
Zgodnie z art. 8 ust. 4 w przypadku dokonywania przesunięć towarów handlowych oraz materiałów podstawowych między zakładami należącymi do tego samego podatnika, podatnik dokumentuje te zdarzenia dowodami wewnętrznymi, zwanymi dalej „dowodami przesunięć”. Dowody te sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przechowywany w zakładzie, z którego dokonano przesunięcia towaru lub materiału, a drugi – w zakładzie, w którym przyjęto te towary lub materiały.
Jeżeli podatnik prowadzi jedną księgę dla przedsiębiorstwa wielozakładowego, a zakupione towary przekazuje tylko do jednego zakładu (oddziału), nie ma obowiązku sporządzania dowodu przesunięć, pod warunkiem że na dowodzie zakupu poda nazwę zakładu, do którego przekazał te towary.